Starší žáci ve Švédsku uspěli

Historická účast Finance Novák FBK Jičín na mezinárodním turnaji mládeže!

Úspěšní starší žáci našeho klubu, kteří už v letošní sezóně dokázali vyhrát i turnaj prvního koše odcestovali krátce po příchodu roku 2023 do švédského Göteborgu, kde se představili na jednom z největších turnajů pro mládež na světě - Gothia cupu. Nastoupili v kategorii BU14 posíleni o 2 hráče z FBC Lomnice (Matyáš Matušů, Tomáš Fiedler) a také o dorostence Antonína Zikmunda (pravidla umožňovala mít na soupisce jednoho hráče o rok staršího), který tento ročník hostuje v Mladé Boleslavi. Děkujeme všem za reprezentaci a věříme, že se tato úžasná životní událost promítne do dalšího florbalového rozvoje!

Zde jsou slova trenéra výpravy Michala Schreiera:

Hned po příjezdu do místa konání turnaje, následném ubytování a lehkém odpočinku, čekal náš tým přípravný zápas proti slovenskému týmu z Bratislavy. V tomto zápase šlo spíše o aklimatizaci a rozhýbání těla po dlouhé 18-ti hodinové cestě autobusem.

Ve čtvrtek nás čekali dva zápasy, oba proti švédským soupeřům.

Finance Novák FBK Jičín - Eken IBK 5:3

První zapas byl plný chyb z obou stran a po nervózním začátku musel jičínský tým dohánět jednobrankovou ztrátu. V druhé půlce celek FBK dokázal převzít otěže zápasu a v rychlém sledu nasázel 4 branky. S konečným stavem 5:3 byli nakonec všichni spokojeni a vítězství na úvod turnaje dodalo mančaftu z města pohádky potřebnou sebedůvěru.

KFUM Jönköping -  Finance Novák FBK Jičín 3:4

Hned druhý zápas jsme vyzvali favorita skupiny. Vstup ale byl tentokrát v naši režii a vedení 3:0 vypadlo jako dostatečný k dotažení zápasu do vítězného konce. Soupeř však nesložil zbraně a během druhé poločasu dokázal srovnat celkový stav na 3:3. V závěru se však projevila větší fyzická připravenost našeho týmu, který gólem minutu před koncem utrhl zaslouženou výhru!

Gårdarike IBK - Finance Novák FBK Jičín 0:12

V pátek nás čekal další soupeř z hostitelské země. Už od první minuty náš tým ukázal, kdo bude na hřišti dominovat a nedal soupeři sebemenší šanci. Už po prvním poločase svítilo na tabuli skóre 7:0 a v tom druhém kluci nehodlali polevit. Konečný výsledek 12:0 byl velkým povzbuzením týmu před posledním zápasem ve skupině.

Finance Novák FBK Jičín - FbC Hradec Králové White

Poslední zápas ve skupině, který bylo potřeba vyhrát k jistotě postupu do vyřazovacích bojů z prvního místa. Hradecký B tým nás dlouho trápil svoji neprostupnou obranou. Jičín však hrál trpělivě, určoval tempo hry a tento zápas bezpečně nakonec kontroloval.

Finance Novák FBK Jičín - FBC Partille 3:11

První místo ve skupině znamenalo přímý postup do osmifinále. Zde čekal velmi kvalitní soupeř, který nakonec došel až do finále. I přes výborný výkon jsme bohužel nenašli recept a konečně skóre 3:11 byl dost krutý. Můžeme litovat šancí, které většinou končilo na tyči nebo gólmanovi přilbě. Velká pochvala patří hráčům že zápas nevzdali ani za stavu 0:7 po první polovině, a nechali na hřišti všechen zbytek svých sil. Touto prohrou pro nás bohužel cesta turnajem skončila.

Hodnocení:

Velká pochvala pro celý tým za předvedou hru a nasazení. Zapas od zápasu Jičín předváděl kvalitnější výkony. Tento tým má rozhodne obrovský potenciál, ale zároveň ho čeká i hodně práce. Průběh turnaje nám ukázal, že se dokážeme rovnat i světovým týmům a zároveň nám odhalil řadu nedostatků, na kterých musíme zapracovat.

Sešla se tu parta talentovaných kluků a kamarádů, co po celý turnaj drželi při sobě a vytvořili neuvěřitelně silný kolektiv, se kterým bylo radost pracovat.

Všem hráčům děkuji za skvělý turnaj. Velké poděkování patří také asistentovi Martinovi Matušů a v neposlední radě i všem fanouškům, kteří za námi dorazili až do Göteborgu.