Historie klubu

Jičínský florbalový klub založili jako občanské sdružení v květnu 2001 pánové Tomáš Král, Petr Lisý a Miroslav Luštický. Florbal v prvních letech zaznamenal v Jičíně velký boom. Vznikl tým mužů i žen a hned několik mládežnických týmů. V kategorii žáků i žákyň startovaly dokonce v soutěžích souběžně dvě družstva. Ing Miroslav Luštický se stal prvním prezidentem klubu a byl jím až do roku 2010. MUDr. Petr Lisý fungoval ve stejném období jako sportovní ředitel FBK Jičín. K trenérům rané jičínské florbalové éry patřili i Tomáš Matys, Radek Morávek, Pavel Křelina nebo Jiří Kopánek.

Vrcholem sportovních úspěchů v uvedeném období byl postup týmu žen do nejvyšší soutěže. V sezoně 2005/6 tým pod vedením trenéra Jaroslava Markse a asistenta Jaroslava Tanečka vybojoval tři vítězství a dvě remízy a v základní části extraligy obsadil jedenácté místo. Vzhledem k tomu, že z dvanáctičlenného pole sestupovala hned 3 družstva, šlo na dlouhou dobu o jedinou extraligovou sezonu. V sezóně následující pak ženy dlouho bojovaly o vítězství v první lize, i konečné druhé místo bylo nicméně úspěchem. Navíc jičínské Lucie Veselá a Lea Petrgálová ovládly první dvě příčky kanadského bodování. Oporou týmu byla i brankářka Lada Plíšková (Špíglová). Ta se stala historicky první florbalovou reprezentantkou České republiky z řad jičínského klubu. V seniorské reprezentaci působila i po svém odchodu do extraligového Liberce. Do stejného klubu zamířil později i další velký jičínský talent, hráčka české juniorské reprezentace Pavlína Mikolášková.

Tým mužů dosáhl vrcholu svého výsledkového snažení v letech 2005 a 2006. Muži postoupili pod vedením Petra Novotného do 2. ligy, v premiérové sezóně obsadili senzační 6.místo s pouhým odstupem 2 bodů na bronzovou pozici. Z odchovanců se nejvíce prosazovali Martin Petrgál, Jakub Houžvička a Michal Císař. V následujícím ročníku však tým z 11. místa sestupuje (reorganizace soutěží, spadly celky v tabulce na 10. – 13. místě).

Konec první dekády není pro klub obdobím právě nejšťastnějším. Po sestupu tým mužů stagnuje a posléze se úplně rozpadá. Řada hráčů pokračuje v nižších soutěžích, nejpočetnější skupina pak v barvách Vrchlabí. Mládežnické kategorie má převážně klukovská sekce, z juniorské kategorie ale bohužel není kam dál. Holčičí dětská družstva chybí úplně. Prapor úspěchů zvedá především tým dorostenek trenérů Luštického a Pokorného. Ty v sezoně 2008/9 vítězí v regionální divizi a v následujícím ročníku 2009/2010 po třetím místě v divizi III prvoligové soutěže juniorek postupují do republikového finále své věkové kategorie. K úspěchům následně patří i velmi dobré výsledky týmu juniorů postupně pod vedením Tomáše Matyse, Jaroslava Tanečka, Libora Exnara a Pavla Hakena.

Podzim roku 2010 přináší podstatné změny ve vedení klubu. Valná hromada volí nový, hned osmičlenný Výkonný výbor. Prezidentem klubu se stává Mgr. Miloš Chlumský. Jako sekretář začíná pracovat pro klub Pavlína Marksová. V prvních letech nového desetiletí se po náborech rozbíhá dívčí florbal v kategoriích mladších a starších žákyň. V roce 2011 se klub prezentuje první velkou společenskou akcí. Na konci dubna se koná akce k deseti letům jičínského florbalu. Vedle výstavky z historie je základem programu přátelské utkání výběru prvoligových žen a juniorek proti extraligovému FBC Liberec a exhibiční utkání jičínské „staré gardy“ proti týmu jičínských trenérů a „vejborů“. V obou týmech hostují hvězdy českého florbalu – Milan Fridrich, Tomáš Kafka, Radim Cepek, Ondřej Fojta nebo Radim Křenek. Z doprovodných akcí pro děti se pak stává legendárním hromadný nájezd na reprezentačního gólmana Tomáše Kafku.

V dalších letech se klub postupně stabilizuje, přibývá týmů i trenérů. Postupně se daří navyšovat počet družstev i zlepšovat propojení mezi jednotlivými věkovými kategoriemi. Tým žen je postupně obměňován a doplňován talentovanými juniorkami. V letech 2011-14 bojuje pod vedením trenérů Petra Novotného a později Tomáše Pokorného na špičce prvoligové soutěže, dva roky usiluje v baráži (v Šumperku a s Orlicko-Třebovskem) o postup do extraligy. S pár členy původní generace se v roce 2011 obnovuje i tým mužů. Ten poté v sezoně 2012/13 pod vedením hrajícího trenéra Martina Petrgála postupuje do 3. ligy.

Volební valná hromada v roce 2014 zužuje Výkonný výbor na 4 členy (Chlumský, Marksová, Rozsypalová, Skřivánek), prezident i sekretář klubu pokračují i další období. FBK Jičín se nově věnuje také charitativním akcím. Podporuje florbalové vozíčkáře z Jánských Lázní, tři roky po sobě se ve prospěch vozíčkářů sehraje exhibiční utkání výběru týmu žen proti družstvu pražských osobností REAL TOP Praha. V Jičíně tak můžeme vidět s florbalkou Jiřího Mádla, Ladislava Hampla, Roberta Zárubu nebo Vojtu Dyka. Exhibice doprovází i utkání vozíčkářské extraligy Kamat Jánské Lázně – Tatran Střešovice. Za tým Tatranu nastupuje jako host Jan Natov, patronem akce je další z florbalových hvězd Milan Garčar. Akce vynesly vozíčkářům finanční prostředky na vybavení, dokonce se podařilo zakoupit i speciální sportovní vozík. Spolupráce graduje přechodem vozíčkářského týmu v roce 2016 z Jánských Lázní pod hlavičku FBK Jičín.

V dětských a mládežnických kategoriích klubu přibývá zájemců, navyšuje se počet družstev. Zásluhou především Kateřiny Rozsypalové a Pavlíny Marksové má klub nejpočetnější základnu v družstvech přípravky a elévů-elévek. V sezoně 2013/4 si prvoligový tým žen vybojoval opět právo startu v baráži o extraligu. Na venkovním i domácím hřišti FBK Jičín přehrává favorizované Bulldogs Brno a v březnu 2014 postupuje do extraligy. Kádr složený převážně z odchovankyň – bývalých dorostenek a juniorek - posilují do extraligové sezony 3 zkušené borkyně z pražských Bohemians – Andrea Satýnková, Gabriela Žůrková (juniorská a posléze i seniorská reprezentantka, dva roky nejlepší hráčka extraligy podle kanadského bodování) a Karin Vavrečková (bývalá kapitánka juniorské reprezentace). Třetí jmenovaná po nevydařeném podzimu přebírá koučování týmu a pomáhá zachránit extraligu. V první i druhé sezoně v nejvyšší soutěží bojuje Jičín o udržení v nadstavbové play down. Obě série (2015, 2016) po dramatických bojích Jičín přehrává 4:3 na utkání soupeřky z Tatranu Střešovice. Zlepšují se i podmínky družstva, Jičín má nejvyšší diváckou návštěvnost ženské extraligy, v realizačním týmu odvádí spoustu práce vedoucí družstva Ondřej Skřivánek. Vede se i dalším týmům. Muži postupují do vyšší soutěže, ženy B „Pohoda team“ vyhrávají druhou ligu, dorostenkám až v posledním zápase proti mimořádně posílenému Hradci uniká postup do republikového finále.

Rok 2016 znamená další rozvoj klubu. V souladu s legislativou se občanské sdružení mění ve spolek. I oficiálním sídlem klubu se stává jičínský sportovní areál v Revoluční ulici. Díky podpoře klubových sponzorů a partnerů buduje FBK Jičín na uvedené adrese svoji klubovnu. Na podzim 2016 hostí Jičín jako pořadatel historicky poprvé utkání superligy mužů Technology Mladý Boleslav – Sokol Pardubice.

Sezona 2016/17 přináší nejlepší výsledky extraligovému týmu. Družstvo trenérsky vedené Gabrielou Žůrkovou a Petrem Čiháčkem, navíc doplněné novým obětavým vedoucím družstva Martinem Petrgálem, má ve svých řadách hned několik individualit. Střelkyně Gábina Žůrková a brankářka Veronika Samková se umisťují v první desítce ankety o nejužitečnější florbalistku České republiky. Tým se posiluje, přichází další hráčky s reprezentačními zkušenostmi Leona Müllerová a Markéta Kosová. Historickým se stává postup do play off. Tým má k němu nakročeno už po podzimu, nakonec po základní části získává 25 bodů. Zejména obrat v zápase s Bohemians Praha z 0:3 na 4:3 po nájezdech je florbalovou pohádkou, ve které se stala královnou Kateřina Rozsypalová. 7 vítězství z 11 utkání před domácím publikem dělá pak z jičínské sportovní haly těžko dobytnou tvrz. Až ve čtvrtfinále play off je nad síly Jičína favorit z Vítkovic. Sportovní úspěchy zaznamenávají i další družstva. Ženy B s koučem Josefem Paříkem podruhé ovládají druholigovou soutěž. Juniorkám vedeným Jiřím Zlatníkem těsně uniká postup do play off. Ten si naopak vybojují dorostenky Jana Kmoška (oba mládežnické týmy však již pracují i pod trenérským dohledem Gabriela Žůrková, Markéta Kosová). Po vítězství v regionální divizi je Jičín dokonce pořadatelem republikového finále. Po vyrovnaném souboji vypadává domácí družstvo ve čtvrtfinále s pozdějším mistrem ČR FBC Liberec. Postupně se zlepšují výkony a výsledky týmu mužů. Radost dělají i dětské týmy, u kterých se výsledky neevidují.

V dubnu 2017 se koná další volební valná hromada. Klub obměňuje svoje vedení. Novým prezidentem klubu se stává Martin Petrgál, sekretářem Kateřina Rozsypalová. Ve výkonném výboru je doplňují s jasně vymezenými kompetencemi Gabriela Žůrková, Miloš Chlumský a Michal Šuk. Klub přihlašuje do soutěží 10 mládežnických a 3 seniorská družstva. Oddíl s týmy dospělých i mládeže, a to v mužské i ženské sekci v Jičíně těžko najdeme. Zlepšuje se kvalifikovanost trenérů, na Lepařově gymnáziu proběhne třídenní školení licence C s velkou účastí jičínských koučů. Více se propojují jednotlivé kategorie. FBK Jičín se usiluje o zlepšení tréninkových podmínek i posílení soudržnosti klubu.

Pořádáme velký turnaj elévů, příměstský tábor, věnujeme se dalším charitativním projektům v oblasti lidí i zvířat. Zároveň zbrojíme na novou sezónu. Týmu mužů se zle nezdařil vstup do Regionální ligy, trenérského kormidla se v průběhu ročníku ujímá muž mnoha funkcí – Martin Petrgál. V ženské extralize si jde družstvo pro historické umístění (7. místo), cíl v podobě postupu do play-off byl splněn. V anketách českého florbalu jsou oceněny opět naše hráčky v TOP 10 (brankářka Veronika Samková, hráčka Gabriela Žůrková). Extraligový ženský mančaft posílila po roce pauzy Kristýna Bachmaierová, obrovský talent českého florbalu, který ve 20 letech skončil vrcholovou a reprezentační kariéru. Dorostenky opět cílí na do republikového finále, dechberoucí je produktivita Majdy Fejfarové a Naty Kuželové, které ovládly kanadské bodování s průměrem přes 4 body na utkání. Souběžně s tím pod hlavičkou Lepařova gymnázia nenápadně postupují turnajem středních škol, které vyvrcholilo fantastickým úspěchem v podobě postupu do Superfinále! A v něm v ostravské aréně přichází drtivá výhra nad Litvínovem 10:1! V lize starších žáků pod vedením Pavla Ouhrabky dochází k výkonnostnímu posunu, FBK Jičín se stal nepříjemným protivníkem elitním týmům. V tehdejší soupisce najdeme jména mimo jiné: Adam Florian, Petr Szturc, Tomáš Ouhrabka. V mladších žácích jsou pak hodně vidět Antonín Zikmund, Adam Chalupa a Michal Kunt. Povedlo se také poprvé v historii získat generálního partnera, KM automatik elektro s.r.o.!

Ročník 2018/19 byl plný očekávání z pohledu extraligového týmu žen, který vítal další „hvězdy“ českého florbalu, hráčky s reprezentační zkušeností a ověnčené velkými medailemi a tituly – Lucii Paulovičovou, Nikolu Kuchařovou a Anet Jarolímovou. Vzhledem k nemocem a zraněním tým na lepší než sedmou příčku nedosáhl, ve čtvrtfinále však velmi potrápil favorita z Tigers Praha hlavně v domácích mačích. Muži prolétli ligou HK bez ztráty bodu!!! A těšili se z postupu do Regionální soutěže. Střelecky řádil Tomáš Valkoun, autor 52 branek. Suverénní byl i ženský B Pohoda team, ovládl 2. ligu se ztrátou jediného bodu. Klubu začíná pomáhat více trenérů, mládežnické kategorie musí přihlásit více soutěží. Další úspěšnou sezónu prožili muži, kteří po prvním místě postoupili do celostátní divize! Kanadské bodování ovládl Tomáš Matys, v první desítce se ocitl i snajpr Tomáš Valkoun, Petr Dlouhý či František Novák. Ženy A na rok opustila Gabriela Žůrková spolu s Anet Jarolímovou, v týmu dostali větší prostor odchovankyně. Závěr 2019/2020 však silně ovlivnil nástup pandemie COVID-19, ročník byl anulován. Ten nový zahájili ve velkém stylu starší žáci, potvrdili ambice ohledně případného postupu na MČR. Skvěle vlétli do divize muži, ale…. Koronavir byl bohužel opět více než sport. Přišel tvrdý lockdown atd., události, na které nechceme vzpomínat. Náš klubu se však nevzdal. Pokud to situace dovolila, trénovalo se venku, formou různých výzev, doma v obýváku, online trejny… Mediálním vrcholem bylo natáčení reportáže TV NOVA venkovního tréninku starších žáků. Ze soutěží byla nakonec puštěna extraliga žen za tvrdých podmínek, holky bojovaly, postup do play-off utekl nakonec o 3 body.

Po sezóně proběhla v květnu roku 2020 opět volební valná hromada, do Výboru „skočily“ nové tváře Michal Schreier, Miroslava Chalupová, Michal Zikmund. Miloš Chlumský se přesunul do role předsedy revizní komise. Prezidentem FBK zůstává Martin Petrgál, sekretářem Kateřina Rozsypalová. Nové vedení se nejprve popralo více než slušně s komplikací ohledně COVIDu (viz text výše), odložilo oslavy 20 let vzniku klubu, které se měly konat v červnu 2021.S velkým nadšením a pomocí trenérů se připravilo na ročník 2021/2022, do kterého přihlásilo rekordních 16 týmů!!! V ženské i mužské sekci utvořilo ucelenou strukturu. Přesto dál florbal v Jičíně nemá zaměstnance (profesionálního pracovníka) ani na poloviční úvazek. FBK Jičín dosahuje vrcholných čísel v podobě aktivních členů (253) i počtu trenérů (26). V ženské extralize se bude vzpomínat na atraktivní a dramatické play-down, které vyvrcholilo sedmým duelem a v něm vítězným gólem v prodloužení Gabriely Žůrkové. Hráčky obsadily výbornou 9. příčku, v konkurenci velkoměst je už samotná účast v extralize obrovským úspěchem. Smolnou sezónu zažily muži, kteří se potýkali s neuvěřitelnou marodkou, hned 9 členů základní sestavy se dlouhodobě zranilo… Zázrak v podobě udržení divize nepřišel, cenné zkušenosti však nasbírali mladí hráči a junioři (zároveň se „ohrávali“ v mužském béčku). Pátý titul dle očekávání přidaly Pohodářky v ženské druhé lize, dařilo se i mládeži. Zde musíme zmínit talent Petra Szturce, který neunikl Mladé Boleslavi, Petr od podzimu 2021 ve městě automobilů hostuje. Skvěle vlétl do dorostenecké i juniorské extraligy. Ve starších žácích doslova řádili Antonín Zikmund a Adam Chalupa, ovládli suverénně kanadské bodování celé ligy, v konkurenci téměř 600 hráčů se oba dostali nad 100 bodů. Oba pomohli k trojnásobné účasti stržů v prvním koši. Oba si skvěle počínali i v dorostu, Tonda zvítězil v bodování i zde a už také začíná jezdit na tréninky do Bolky. V holčičích kategoriích se nepřehlédnutelným talentem projevuje Valča Veverková, nejlepší hráčka ligy starších žákyň, nejlepší střelkyně dorostenek a zároveň nejlepší brankářka starších žáků!

Celý klub se připravuje na velké oslavy 20 let od vzniku svého založení a zároveň chystá další sezónu – 2022/23 bude opět „rekordní“, přihlášeno má být 18 celků!!!

Uvedený text logicky není komplexní historií oddílu. Pokud jsme kohokoliv nebo cokoliv zásadního opomněli, omlouváme se. Prosíme laskavě o informace, fotky, videa apod. z celé existence klubu, které zašlete na vedení klubu (https://www.florbaljicin.cz/kontakty). Děkujeme.