9_1640590175.jpg
8_1628167700.png
370_20240218_095737.jpg

Gothia cup 2024 - BU15, BU16

Report ze Švédska - pohled trenéra Jana Chalupy na starší kategorie

Na letošní mezinárodní turnaj Gothia Cup jsme vyrazili s dvěma týmy starších. Kluky, kteří v současné době hrají v jednom týmu nejvyšší dorosteneckou soutěž, jsme museli rozdělit. Jediným nováčkem byl Dominik Kyloušek z týmu Turnov. I přesto byl počet v obou týmech hraniční a to 9 hráčů v poli + brankář.

Již během cesty na místo konání jsme museli řešit turnajové věci. Cesta se bohužel, i vlivem čekání na trajekty, protáhla více, než bylo očekáváno, a tak tým B16 nestihl přátelské utkání s týmem Slavia Plzeň. Druhý tým měl naštěstí svůj přátelský zápas naplánován na pozdější hodinu. Po první ochutnávce cesty MHD a krásného švédského počasí (silný mráz a vítr), jsme se utkali s celkem z Kralup. Trenér Kralup neměl problém s nasazením i našich borců ze staršího týmu, a tak si zahráli všichni.

FOTOGALERIE z turnaje

Následující den se oba týmy vrhnuli do turnajového kolotoče.

Hráči B15 se jako první utkali s celkem Eken IBK (SWE) a bohužel jej smolně prohráli gólem v poslední minutě (2:3). Po obědě nás čekal druhý soupeř FBC Engelholm (SWE), který prokázal větší souhru a využití šancí a znamenal prohru 2:5. Posledním týmem tohoto hracího dne byl opět švédský tým Sävsjö IBK. Bohužel třetí zápas tohoto dne, spojený s neustálým cestováním v mrazech, byl nad naše síly. Soupeř měl utkání bezpečně v rukou a na florbalkách a prohra 2:7 pro nás znamenala pád do play off B.

Hráči z kategorie B16 se jako první postavili týmu FC Helsingborg (SWE). Tento zápas byl dramatický, a i přes vedení většinu zápasu skončil remízou (3:3). Gól, který padl několik sekund před konce byl, jak se na konci turnaje ukázalo, osudový… Druhý zápas proti Karlstad IBF (SWE) dotáhli kluci k vítězství (3:2) a poslední zápas proti Nittedal Wolves (NOR) skončil opět remízou (4:4).

Unaveni florbalovým dnem jsme byli rádi za možnost si lehnout a dospat následky náročné cesty, nicméně trenéři obou celků již museli připravovat taktické varianty a soupisky na následující den.

Oba týmy čekal následující den pouze jeden zápas, a tak se trenéři shodli a nakombinovali oba týmy pro větší rozložení sil. Tým B15 nastoupil proti Växjö IBK U vit (SWE) a i přes více hráčů byl rozdíl mezi výkonem propastný, hráči švédského celku hýřili pohybem, kombinací a byli smrtelní v proměňování šancí – výsledek 2:7. Tým B16 nastoupil od 17 hodin ke klíčovému zápasu a pouze výhra mohla přinést postup do play off A. Borci si tohoto byli vědomi a tak (posílení o několik hráčů z B15) na soupeře vlítli, makali a zaslouženě vyhráli 5:0. Kluci pro přímý postup do ¼ finále potřebovali, aby poslední zápas skupiny vyhrál FC Helsingborg max. o 4 branky, což dlouho platilo, ale nakonec z toho bylo vítězství o 5 gólů (zde se potvrdil hodně smolný gól z prvního zápasu…) – 1/8 finále.

V sobotu se hrály již jen zápasy play off. Nejprve se v 1/16 finále play off B (11:00) utkali hráči B15 proti norskému Frederikshavn/Brønderslev. I vzhledem k následujícímu utkání B16 si kluci museli vystačit pouze s podporou z hlediště. Do utkání vstoupili zodpovědně, a i přes zdramatizování ke konci dotáhli zápas k vítězství (4:3). Následovalo 1/8 finále B16 play off A (14:00) proti Horvslätts IK (SWE). Toto utkání bylo velmi tvrdé a rozhodčí často pouštěli zákroky, které patřili spíše do jiného sportu…kluci bojovali jako lvi, bohužel i přes různé šrámy a drobná zranění se v tvrdosti nedokázali soupeřům vyrovnat a prohra 4:7 znamenala konec tohoto týmu v turnaji.

Kluci neskrývali zklamáni a bolest, ale za své výkony si od věrných fanoušků, spoluhráčů, a hlavně trenérů vysloužili zaslouženou pochvalu a poděkování!!!

Zklamání z tohoto výsledku jsme museli hodit za hlavu a připravit se na zápas B15, který byl naplánován na 15:00. Jednalo se o 1/8 finále proti Hölviken IBF (SWE) a kluci v něm chtěli ukázat, co v nich je. Z našeho pohledu se to povedlo na výbornou, hráči soupeře byli zaskočeni, s jakým týmem se to v play off B potkali a do konce zápasu nedokázali najít odpověď na naši hru – výsledek 10:3 znamenal postup do ¼ finále. Toto utkání bylo naplánováno na 21:00 hodinu a pro většinu hráčů to znamenalo již čtvrtý zápas tohoto dne. Po přesunu do jiné haly jsme se potkali, s již známým celkem, Kralupy Wolves. Hráči odevzdali maximum, ale i vlivem velmi klouzavého povrchu haly a zvyšujícím se počtem zraněných hráčů, se jim nepodařilo smazat jednobrankové manko a turnaj tak pro nás skončil prohrou 5:6. Škoda.

Následující poslední den jsme využili k návštěvě místního obchodu s florbalovým vybavením, ve kterém hráči provětrali peněženky své a svých rodičů a po obědě se vydali na cestu domů.

Obrovskou pochvalu zaslouží všichni hráči – bylo to velmi intenzivní a poučné, načerpali jsme spoustu zkušeností, provázanost mezi kategoriemi se opět zvýšila a kluci se posunuli o krůček kupředu – co víc si přát?

Díky a příští rok opět?

Jan Chalupa a Michal Zikmund, trenéři.