Gothia cup 2024 - BU14

Ohlédnutí za švédských zážitkem - report trenéra Milana Boušky

Na největší mládežniský turnaj světa, konající se ve švédském městě Göteborg, jsme sestavili tým pro kategorii B14 (ročník 2009 a mladší) s mladšími kluky, aby nasbírali cenné zkušenosti. V této kategorii B14 se turnaje zúčastnilo 62 týmů z 5 zemí Evropy. Tyto týmy byly rozděleny do dvanáctí skupin. My jsme byli vylosováni do skupiny č.9, kde jsme narazili na týmy: Amals IBK, Växjö IBK U, IBS Svedala (všichni Švédsko) a Klepp IBK (Norsko).

Po 18ti hodinové cestě autobusem jsme se zlehka aklimatizovali a před začátkem turnaje jsme se utkali v přátelském utkání se Slávií Plzeň. Před zápasem jsme si stanovili základní sestavu týmu, určili si taktiku a měli možnost si vyzkoušet i herní varianty. Již v tomto přátelském utkání byly vidět patrné věkové rozdíly, které jsou ve věku 12 – 14 let velmi markantní.

První turnajový den byl velmi náročný, kdy jsme se během dne utkali se třemi týmy z naší skupiny. Všechny naše zápasy se odehrály ve stejné hale vzdálené asi hodinu MHD z našeho ubytování. Zápasy se hrály 2x15 minut hrubého času.

První utkání jsme odehráli od 12:40 s týmem IBS Svedala (SWE), který pro nás začal velice solidně, kdy po devíti minutách jsme hráli 1:1, když se za náš tým trefil Daniel Kurka. Soupeř byl však silnější na míčku i pohyblivější a podařilo se mu do poločasu vést o 2 branky 1:3. V poločase jsme se zkoncentrovali a po přestávce snížili na 2:3 zásluhou Kryštofa Hrůzy. Poté nás soupeř zatlačil a během 8 minut jsme inkasovali 4 branky. Zápas jsme nevzdali a zásluhou Vojty Marušky a Dana Kurky jsme korigovali na konečných 4:7.

Druhé utkání začalo v 16:20 proti dalšímu švédskému týmu Amals IBK. V tomto utkání se nám příliš nedařilo. Byly vidět znatelné rozdíly u protihráčů narozených pouze v roce 2009, kteří převyšovali náš tým jak fyzicky, tak technikou hole a v neposlední řadě i sehraností. Tento zápas jsme prohráli vysoko 0:12.

Náročný hrací den jsme zakončili ve večerním utkání od 20:40 proti norskému týmu Klepp IBK. Začátek utkání byl nervozní z obou stran, kdy jsme měli dost šancí na skóróvání a nevyužili jsme přesilovou hru. S přibývajícím časem nás začal dostávat soupeř pod tlak a v poločase jsme prohrávali 0:3. V poločase jsme si zopakovali naši taktiku a jak chceme hrát. Začali jsme se dostávat do šancí, ale objektivně řečeno, byl to zápas, kdy jsme měli velkou smůlu a soupeř nás trestal rychlými brejky. Světelná tabule na konci zápasu ukazovala neadekvátní stav 0:9.

Následující hrací den nás čekal večerní zápas od 20:00 s týmem Växjö IBK (SWE). Možnost volnějšího dne jsme využili k regeneraci a výletu po městě. Další nespornou výhodou bylo i rozlosování zbylých našich týmů, které nám umožnilo si do sestavy zařadit hráče, kteří pravidelně hrají za B15, i když věkově spadají do B14. Přítomnost Tomáše Řeháčka a Tobiáše Kvapila byla patrná. Měli jsme šance, střely na branku, nicméně jsme nebyli úspěšní. Velmi těžký soupeř, který v té době vévodil naší tabulce 3krát skóroval do poločasu. Na záčátku druhého poločasu jsme faulovali a rozhodčí náš zákrok posoudili na 2+2min trestu. Během oslabení jsme opět inkasovali. I když jsme makali až do konce, nepodařilo se nám již skóre zvrátit a utkání jsme prohráli 0:4. Výsledky ve skoupině nás posunuly do pavouka play off B, kdy jsme hned následující den hráli od 8:00 ráno.

Měli jsme za sebou noční utkání, po něm hodinový přesun na ubytování a ráno v 6:00 budíček na brzkou snídaní a hurá na MHD na náš play off zápas proti švédskému týmu Linköpings IBK 2. Na utkání jsme

nastoupili v původní sestavě: Viktor Šubrt, Vojtěch Maruška, Patrik Nezkusil, Dominik Mikoláš, Tobiáš Matouš, Vítek Jiránek, Matyáš Vít, Kryštof Hrůza, Daniel Kurka, Matyáš Chaloupecký a Matouš Bouška. Utkání se hrálo 2x20 minut hrubého a poslední minuta zápasu byla čistého času. Po slavnostním zahájení zápasu jsme velmi dobře a motivovaně nastoupili na soupeře. Utkání bylo vyrovnáné, lehce nervózní a plné osobních soubojů a při jednom z nich se nám zranil obránce Vojta Maruška. Ale i přes bolaví kotník pokračoval v zápase. Do vedení se v 9. minutě dostal soupeř střelou z dálky. Náš tým nepřestal makat, v poločase se zkoncentroval a v 31.minutě srovnal Matyáš Chaloupecký. Byli jsme herně lepším týmem, ale méně zkušenností a vyzrálost soupeře vedla ke gólu na 1:2. Nicméně stále bylo dost času na srovnání výsledku. Přeorganizovali jsme sestavu, abychom vše vrhli do útoku. Dařilo se nám zamáčknout soupeře na jejich polovině, dostávali jsme se do šancí a měli i smůlu, kdy Matyáš Chaloupecký trefil brankovou konstrukci. Soupeř hrozil z brejků, ale výborně nás v brance podržel Viktor Šubrt. Poslední minutu jsme hráli bez brankáře, ale vyrovnávající gól se nám nepodařilo vsítit. Zklamání bylo obrovské, nebyli jsme horší.

Dovolte mi touto cestou poděkovat všem hráčům, kteří to neměli jednoduché, jelikož jich většina hrála proto starším klukům. Bojovali, makali, rvali se o výsledek. Věřím, že to byla nejen pro ně, ale i pro mě velká zkušennost a konfrontace se skandinávským florbalem, která nám pomůže být do budoucna ještě lepší.